Wady i zalety korzystania z mediacji
Wszyscy jesteśmy ludźmi, a konflikty zdarzają się na różnych obszarach życia. Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z byłym małżonkiem po rozwodzie, pracodawca nie chce wywiązać się z zawartej umowy lub prowadzisz długoletni spór z sąsiadem z powodu naruszenia granic działki – udaj się na mediacje.
Dlaczego warto prowadzić mediacje?
Profesjonalnie przeprowadzone mediacje są bezstronne, co ma olbrzymie znaczenie przy zażegnywaniu nieporozumień. Obiektywny mediator chce, aby każda ze stron zakończyła spór bez poczucia porażki. Mediacje pozwalają na rozwiązanie konfliktu bez wchodzenia na drogę sądową, co jest dużo szybszą i tańszą opcją. Ponadto dokument wypracowany u mediatora ma taką samą moc, jak ugoda zawarta przed sądem. Oczywiście zdarza się też, że to sąd kieruje na mediacje, jednak możesz skorzystać z tej usługi również z własnej woli, na podstawie umowy. Spojrzenie na Twoje problemy przez osobę z zewnątrz bardzo pomaga w osiągnięciu ugody.
Jakie wady mają mediacje?
Jeśli chcesz prowadzić z kimś mediacje, ale druga strona się nie zgadza, nie mogą się one odbyć. Do przeprowadzenia mediacji wymagana jest obopólna zgoda. Trudno uznać to za wadę, bo dzięki temu nikt na starcie nie znajduje się w silniejszej lub słabszej pozycji, ale Twoja chęć uzyskania porozumienia nie gwarantuje możliwości uzyskania pomocy mediatora. Podczas próby rozwiązania sporu mogą pojawić się negatywne emocje, takie jak złość, smutek, zazdrość czy żal, ponieważ niejednokrotnie będziesz musiał powrócić do przykrych wspomnień. Spotkanie z byłym pracodawcą lub współmałżonkiem może być obciążające psychicznie. Zawsze warto jednak myśleć o celu nadrzędnym mediacji, czyli osiągnięciu ugody. Kompromis powinien zminimalizować u każdej ze stron poczucie straty bądź niesprawiedliwości.